Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Certificatul de calitate de mostenitor face dovada ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Certificatul de calitate de mostenitor face dovada proprietatii

Buna ziua,

x doreste sa dovedeasca proprietatea anumitor terenuri in vederea obtinerii unor subventii de la stat. Acesta a depus titluri de proprietate cu care a precizat ca face dovada proprietatii terenurilor. Problema este ca x nu se regaseste pe acele titluri de proprietate ci anumite persoane de care x spune ca sunt rude ale acestuia de la care mosteneste terenurile insa nu are facuta succesiunea. Institutia de stat ii respinge cererea pentru subventii pe motiv ca nu face dovada proprietatii terenurilor. X face actiune in instanta prin care solicita obligarea institutiei la acordarea subventiilor. Instanta de judecata solicita lui x sa depuna CERTIFICAT DE CALITATE DE MOSTENITOR pentru a face dovada proprietatii terenurilor.
Intrebarea mea este urmatoarea; Este posibil cu un CERTIFICAT DE CALITATE DE MOSTENITOR acesta sa faca dovada proprietatii, mai ales daca exista si alti mostenitori?

VA MULTUMESC ANTICIPAT
Certificatul de calitate de mostenitor atesta doar calitatea de succesor, nicidecum , dreptul de proprietate asupra masei succesorale.

Faceti succesiunea si cu certificatul de mostenitor va dovediti proprietatea asupra bunurilor respective.
Multumesc frumos,
Si eu am ramas uimit cand instanta a solicitat reclamantului certificat de calitate de mostenitor.
Da, este posibil sa faca dovda proprietatii printr-un certificat de mostenitor dar numai pentru terenurile mostenite de catre el.
Vorbeam de un certificat DE CALITATE de mostenitor unde nu avem inserate bunurile mobile sau imobile